Home » Uncategorized » הוליווד וסרטי הקיץ- אין ריקודים ברחובות

הוליווד וסרטי הקיץ- אין ריקודים ברחובות

אתמול הלכנו, אני ועמית יצקר, חברי לעבודה, במאי סרטים  קצרים ויורשי לעתיד לראות את הסרט:”איש הפלדה”. ישבנו במלך 144 דקות מייסרות למדי, שבהן חזינו בזיקוקי דינור,רצח עם, וחווינו תשישות מוחלטת. ואז עמית פנה אלי במהלך מסע הכומתה של סיירת מטכ”ל הזה שנקלענו אליו ומתכבד בתואר”סרט קיץ כיפי”(!) ואמר לי כך:”זה הסרט הכי גרוע שראיתי בחיי”–“מה אתה מצפה?- יריתי חזרה-“זה ז’ק סניידר”.

טוב, הבה ונאמץ לנו את התאים האפורים למעלה שמכונים בשם התואר המפוצץ:”מוח” וננסה לחשוב מתי בפעם האחרונה ראינו סרט קיץ הוליוודי שהוא באמת מהנה?

נכון הניחוש שלכם הוא על המטרה. אין כמעט סרט כזה שנעשה בשנה האחרונה או אפילו שלוש שנים שיוכל להיחשב .

 ,כיצירת המופת הקיצית המוחלטת. אכן, היו סרטים סולידים; חלקם אפילו מצחיקים, מיעוט אפילו העז לחצות את הקו של מדינת המקוריות. אבל, חלק נכבד מהם היו המשכונים, קדימונים, גרסאות חדשות, או  גרסאות חדשות של המשכונים, המשכונים-גרסאות, והבן של ההמשכון/גרסה חדשה, פוגש את הנכד של ההמשכון-קדימון, עם האישה מהקדימון/המשכון.

.וזה מה  שגרוע עם:”איש הפלדה”, זה סרט שמנסה לשפר את המקור. המקור של 1978 בבימויו של ריצ’רד דונר היה בו הכול, אפילו פסקול נאה של ג’והן וויליאמס ובואו נודה בכך. הנרי קוויל, לא ממש מתחרה בכריסטופר ריב זצ”ל,

הוא נאה ומרשים, ולעיתים אפילו הזכיר לי את היורש השלישי שלי יותם כסלו, אבל מה לעשות? לחברי ויורשי יותם כיסלו יש כריזמה ולקוויל אין. ליו ג’קמן יש את זה, כריס פיין יש את זה. לקויל אין.

גם איימי אדמס, לורנס פישורן, קווין קוסטנר, דייאן ליין, יש אומנם דקות נוכחות, אבל מה יש להם להציע? הכשרון שלהם . מבוזבז. אולי הבזבוז המכאיב מכולןם הוא זה של מייקל שנון. שחקן ענק במלוא מובן המילה 2 מטר ועשרה של כישרון (נא לצפות ב”סערת רוחות”,”חלון פנורמי”,”אימפריית הפשע”) אלוהים לקחת שחקן כזה ולא לתת לו כלום. פשע השנה!

ואולי הדבר הממש מכאיב, זה שאין חן, הומור- משהו! המעוף של סופרמן הוא מהיר מידי סוער מידי, ומעל לכל, על הסרט מתנוססת חתימתם של כריסטופר נולן ודייויד גוייאר, שאחראים לטרילוגיית האביר האפל. 

 אבל, לנולן יש כשרון(אני יודע המון שלא מסכימים איתי אבל יש לו!) וגוייאר זקוק מיידית ליד מכוונת-קרי נולן,לא סניידר.

 אז נשארנו עם סרט נוצרי, על גבול הפשיזם, עם סיפור שיוצא מכלל שליטה, רעיון לא מגובש, שיכול היה להתפתח למשהו יותר מובן אבל, חברות וורנר , וחברת הקומיקס,די.סי יחד עם עוןד כמה חברות שהיו מעורבות עד צוואר בעיסה הקולנועית

היו חייבות למהר להביא משהו למדפי המרכולים הקולנועיים בבוא יוני ולעזאזל עם הסיפור והצחוקים וההגיון. כך ששני ישראלים- אני ועמית, הלכו מבית הקולנוע בקניון גבעתיים, והתגעגעו להם בקול על יצירת המופת “סופרמן ארבע” של סידני ג’י.פיורי.-“לפחות היה שם ג’ין הקמן”- אמר עמית ואלוהים, כמה שהוא צדק! 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s