Home » Uncategorized » “אסירים”-שובו של הסרט האפל

“אסירים”-שובו של הסרט האפל

שמים לב שיש פתאום עלייה בסוגת”הסרט האפל”?

“היועץ-The Councellor” של רידלי סקוט, שמביים את תסריטו של הסופר המהולל קורמאק מקארתי, עומד להתרגש עלינו לקראת סוף אוקטובר אלא שעד כה, אני מברך בהנאה ושמחה מרובה, כחובב הסוגה הזו, את בוא הסנונית הראשונה”אסירים” של דניס ווילנב, וכולי תפילה ותקווה שהשנה תהיה אביב של סוגה משובחת זו.

ווילנב, במאי של סרטים מעניינים”האישה ששרה”: למשל, היה מותחן ים תיכוני, שהוקרן לפני שנתיים ומשהו בארצנו,.

כאן , הוא מציג לנו דיוקן שונה של אמריקנה. העיירה האמריקנית הקטנה הייתה בסיס עלילתי ללא מעט סרטים אפלים  מוצלחים. ככל העלילות בסרטים אלו על רקע זה, האופי המאושר/שליו של העיירה הקטנה מסתיר בחובו  פנים מסוייט ואפל. כאן זהו סיפור המאגד משפחה עם סודות, יחידים שאינם מה שהם נראים, משפחות שכורעות תחת הלחץ. שתי נערות קטנות אפריקנית-אמריקנית ואנה קלר, חברתה הטובה נעלמות. דובר קלר(יו ג’קמן בהופעת חייו), נגר ושיפוצניק, מתקשר למשטרה. הבלש לוקי(ג’ק גילנהול בהופעה מרתקת), זאב בודד, ממונה על החקירה. הוא חוקר בשיטות משלו, לפי הספר והרגש, את הארוע. קלר, שהחקירה איטית, מחליט לקחת את החוק לידיים.

התקלות מקרית בחניון המשטרה עם חשוד, מפגר  שפולט משפט, גורמת לו לחטוף את האיש, לכלאו בבית אביו הנטוש, ולהתחיל במסע עינויים כדי להוציא ממנו הודאה. פרנקלין בירץ(טרנס הווארד בדיוקן מופלא של אדם בעל עקרונות מוסרים המנסה להיות שפוי ומצוי תחת לחצים משלו), שבתו  היא הנעלמת השנייה, מצטרף אליו. רעייתו של בירץ, ננסי וטרינרית(ויולה דייויס מעולה כתמיד), מנסה להתערב ולעצור את התהליך שקלר החל בו, בעוד שגרייס קלר רעייתו של דובר(מריה בלו בהופעה קורעת לב ומכמ ירת לב) שוקעת לאפתיה כמעט.

הסיפור, שנכתב בידי איירון גוזיקובסקי(“המבריח”, תסריטו הראשון לא היה מוצלח כל כך כמו הסיפור לפנינו, ייתכן משום שהבמאי היה בעל מלאכה מוכשר, ועשה עבודה שגרתית וממוצעת למדי), מביא לנו ליטרלית סיפור חורף. תקופת חג ההודיה, בה מתרחשת העלילה תורמת לנו אירוניה אפלה, שאנו עדים למשפחות בפירוק, שלא מתפקדות, או שתפקודן  ביזארי, אם להתבטא בלשון המעטה.

ערוך בידי ג’ואל קוקס וגארי רואץ, מצולם בידי הצלם הבריטי מהולל רוג’ר דיקינס, המצלם את העלילה בגוונים מלנכוליים, מולחן באופן מוצלח(יוהן יהנסון), הסרט האפל הנהדר הזה, מצליח לגרום לי למתח, ונשאר אתי המון זמן אחרי תום הסרט.

ורק שתבינו,  מתי ראיתם סרט שעשה לכם את זה? ועוד אמריקני הוליוודי? היום, הסרט הוא מס’ 1 בארה”ב לפי האתר אייאם די בי , כך שאולי הוליווד תחזור חזרה לספר סיפורים ותשכח אחת ולתמיד את המד”בים, קומיקס,  בשנית לסרט בעל העלילה הטובה?

גרסאות חוזרות/גרסאות קדם, קומדיות מטופשות להחריד, תסריטים מדרגות שנייה ושלישית וייתכן שתשוב בשנית לסיפורים שכתובים היטב?

רק אלוהים והוליווד(או אנשיה שלה) יודעים. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s