Home » Uncategorized » הסתלקותו של הרב עובדיה יוסף או: מה קורה שמלומד הופך לפוליטיקאי?

הסתלקותו של הרב עובדיה יוסף או: מה קורה שמלומד הופך לפוליטיקאי?

המראות היו מדהימים. הייתה זו ההלוייה הגדולה בישראל 18 אחוז מאוכלוסייתה של מדינת ישראל נדחקו, אברכים קפצו לקבר כדי לחמם את האדמה. זר שהיה צופה, היה שואל עצמו האם אירן כבשה את ישראל? האם חמאס השתלט?

אבל לא, בגדיהם האשכנזים העידו שאלו הם תלמידים מזרחיים, שהיו הגרעין של מפלגת ש”ס, אנחנו והם צפינו בסוף תקופה. הרב חיים(השם נועד לסמל אריכות חיים, דבר שמעיד על כשלונו) עובדיה יוסף הלך לעולנמו בגיל 93. מנהיגה   של ש”ס, שהייתה המפלגה הדתית הגדולה במדינה בזמנים כאלו או אחרים

כיצד הפך האיש לאדם שהוערץ והושמץ באורח כה קיצוני ?

התשובה נעוצה בשנותיה הראשונות של המדינה. הרב, יליד 1920 בבגדד, על לישראל בגיל צעיר, ידע חיי עוני ומחסור, ותוך לימודיו בישיבה, עבד גם בעבודות מזדמנות. בקיאותו, ידענותו והיכולת המדימנה שגילה, הביאה אותו במהירות לעלות בשלבי העולם התורני דאז.

הקמת המינה תפסה אותו במצריים, שם שימש כעוזרו של הרב הראשי של יהודי מצריים. הוא חזר לישראל, ושם משנת 1950 היה תחילה רב שכונות ואח”כ רבה של תל- אביב מעוז החילוניות .

כרבה של העיר, השכיל יוסף להיות גם גמיש וליברל, מתון ושומר גחלת של הדת, ולהפוך למקובל בקרב חילונים ודתיים כאחד יכולת זו הביאה אותו לא במפתיע להיות רבה הספרדי של מדינת ישראל, יחד עם הרב שלמה גורן .לשעבר הרב  הצבאי

.כרב הראשי-הספרדי המשיך הרב יוסף לגלות מתינות, תוך גמישות, והקפדה על כללי התורה. הוא התיר אלמנות  ממלחמת יום כיפור מעגינותן, הכיר  בצורך לסגת מהשטחים, הכיר ביהודי אצ=[תיופחיה כיהודים משבט דן, ונתן לגלות זו היתר דתי לעלות לארץ. אין ספק ששנותיו כרב ראשי היו הטובוטת בשנותיו.

אבל, אויביו של האיש בראשות מקורבי  הרב הספרדי לשעבר הרב אליהו ניסים, זממו לחסלו. המזימה הפכה להצלחה, ששר המנשפטים משה ניסים בנו של הרב, הדיחו  בשנת 1983 ממשרת הרב הראשי הספרדי והכתיר אחר במקומו.

כך בשנה זו היה הרב עובדיה יוסף פגוע נפשית, נוקם ונוטר שחיפש דרך להשפיל את אלו שחיסלו אותו. באותה שנה, היה מצבה של יהדות ספרד החרדית בכי רע. מצבם העגום היה ועודנו מצב שנשזרים בו אפליה ממוסדת, הדרה ממרכזי לימוד חשובים, קיפוח כלכלי, והגרוע מכל- אז לא היתה להם מנהיגות פוליטית.

מצב זה הביאר רבים מהידות ספרד האדוקה להצביע בעד הליכוד, נדידה זו הטרידה את הרב אליעזר ש”ך מניהגה החזק של היהדות הליטארית. הוא הבין שצריך מהפך בתודעת היהודות הספרדית- תורנית, הוא פנה לרב עובדיה יוסף, וביקש ממנו לייסד מפלגה תורנית- ספרדית, בחסות הממסד האשכנזי-ליטאי, שתנתב חזרה את קולולת המסורתיים-חרדים מקרב יהודי עדות המזרח. הרב יוסף השיב מיידית בחיוב.

השאר היה היסטוריה, ש”ס(שקרוייה על שם המונח התורני שישה סדרי משנה או שישה סדרים, שמהווךת את עיקר הוקדקס המשפטי-חברתי של הקהילההיהודית-דתית בכל העולם, ונכתבו מראשית ימי הביניים), הפםכה לכוח מוביל.

מפלגה זו, השפיעה על הפוליטיקה במובנים שונים. היא הייתה ממליכת המלכים, לאורך שנות ה80-90, היא התעצמה, אבל ההתעצמות והכוח הרב שלה הוביל לשחיתות, שחצנות, יוהרה, והגרוע מכל- לנתק גובר והולך בינה לבין קהל  בוחריה.

אולי הגרוןע מכל- היא הפכה אותה גם לתלויה לחלוטין בממסד האשכנזי-ליטיאי של ש”ך וממשיכו אליישיב. היא הפםכה אותה לגרוגה של הימין, למפלגה ניצית, שמרנית, חסרת מעוף, חסרת חידוש, קופאת על שמריה, שמנציחה בערות, גזענות, אף לא אחד מהנהגתה לא סבל מזה, ההיפך הם השמינו על חשבונם של הנתינים, שבנותיהם ובניהם המשיכו להיות במוסדות האליטטיסטים שקיבלו אותם על מכסת הספרדי התורן,  הקהלים העניים של יהודי עדות המזרח הדתיים-שמרנים,המשיכו להצביע בעיוורון אחריהם. הרב עובדיה עצמו נהפך לפוליטיקאי קטן, לחבר מועצה עלוב, למישהו שאתה קורא עליו בקומיקס מבדחים, רואה אותו בסטירות קולנועיות וטלוויזיוניות משובחות, אמירותיו היו יותר ביזריות , מנותקות מהמציאות, לא רלוונטיות, החדשן הפך עסקן, הענק האינטקטואלי והרב המדהים הפך לפוליטיקאי משמים מהשורה.

חבל על דאבדין נאמר, יותר חבל שהאדם הענקי הזה, הרב שידע להלך עם כולם, הפך סתם מנהיג כת, מישהו שלא ראוי להגיב על אמירותיו. ממנהיג סוחף, הפך האיש לגרורה ושלוחה אשכנזית של הממסד הליטאי.

הבחירות האחורנות היו הפעם השנייה בה מצאה ש”ס את עצמה בישימון האופוזיציה. הייתה זו מפלגת יש עתיד, מפלגה שמייסדה יאיר לפיד, נאמן למשנת אביו יוסף, הטיל וטו על צירופן של מפלגות חרדיות לקואליציה. זאת הפעם, הייתה זו מפלגה אחרת, פגיעה,  שברירית, שהעומד בראשה הרב יוסף דועך פיזית ונפשית, והעסקנים ניצים בינם לבין עצמם. הסוף בא השבוע, בגיל 93 נסתלק הרב יוסף מחיינו ומחיי קהילתו. הוא הותיר קהילה ששום דבר לא נשתנה בה, תלויה, נתונה לגזענות ממוסדת, נחותה כלכלית וחברתית, אובדת הנהגה ודרך, נותרה היהדות הספרדית באותו מצב בו הייתה לפני 30 שנה. והאמת? זה ממש חבל.

.

 

 

.

Advertisements

One thought on “הסתלקותו של הרב עובדיה יוסף או: מה קורה שמלומד הופך לפוליטיקאי?

  1. יופי של מאמר.בסופו של ענין אלה תמיד האשכנזים שמושכים בחוטים אפילו אם הם ספרדים. (((-:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s