Home » Uncategorized » אריק הלך

אריק הלך

למי שלא נולד בארץ, או מי שמודר מהתרבות והחברה הישראלית, קשה להסביר מה ומי היה אריק איינשטיין.
אבל אני אנסה.

אריק איינשטיין היה קודם כל זמר נפלא, תמלילן מושחז ולירי, חובב ציון ובעיקר השפה העברית, שחקן קומיקאי מחונן ועל הכל- בן אדם.

קשה היום למי שמורגל לראות זמרים מובלים לתחנת משטרה ונשאשמים באונס קטינות להבין שפעם היו זמרים ושחקנים שהיו קדום כל בני אדם.

וזה לא אומר שאין שחקנים וזמרים שהם בני אדם, הם קיימים , פשוט לא שומעים אותם.

אריק היה הקול שליווה אותי מילדותי המוקדמת. בגיל 3, שמעתי לאשונה שיר חדש קראו לו:”רוח סתיו” הסולן היה אריק איינשטיין, הלהקה הייתה להקת הנח”ל.
להקת הנח”ל היתה החממה מממנה צמחו במאי הקוןנוע, התיאטרון, השחקנים, והזמרים הטובים ביותר שידעה הארץ, היא הביאה את נחמה הנדל, חיים טופול, יוסי בנאי,ענק בםני עצמו , ואת אריק איינשטיין , פולי וברי בנאי.
הלהקה הזו הייתה גם הפסקול וההוייהשל האשכנזיות הישראלית, אבל גם הס”טיות הספרדית, זו שיודעת לצחוק על עצמה, זו שיודעת מתינות וסובלנות.

אריק, בנו של שחקן האוהל יעקב איינשטיין הסתופף בחוגי שחקנים וזמרים, היה טבעי שילך בדרך הזו. אבל הוא היה גם אלוף הנוער בקפיצה לגובה, מתוך סקרנות אולי, הוא הלך להיבחן ללהקת הנח”ל, הבחינה הפכה אותו לשחקן ולזמר. משם הייתה הדרך סלולה- להקת בצל ירוק, שלישיית גשר הירקון, שלישיית החלונות הגבוהים שפרצה את הדרך לרוק, ואחר- כך משנת 1965 קריירת סולו.
לקראת 1969, החל אריק איינשטיין, לכתוב מילים, העברית שלו הייתה נהדרת, שורשית, קצבית, כזמר ותמלילן הוא הוכיח לכל העולם והאמא שלו שרוק יכול להיות עברי. “כוורת”,”היהודים”,”אתניקס”, ועוד שאר להקות מחתרתיות או לא כ”מוניקה סקס”, או”נושאי המגבעת” אומנים כאריאל זילבר, ארקדי דוכין, מיכה שטרית, אהוד ויובל בנאי בן דודו, כל אלו יכולים לשיר רוק תודות לאיינשטיין.
ויותר מכך, הוא גילה משוררים. מי שמע על אברהם חלפי? הוא היה נודע כשחקן, כקומיקאי, כמשורר, הוא היה נודע למעטים. אריק איינשטיין ויוני רכטר הביאו אותו לפסגת שירי האהבה.”עטור מצחך”, נחשב בעיני לשיר האהבה הטוב ביותר שנכתב אי פעם.
שמעתי המון שיר אהבה, באנגלית, צרפתית, איטלקית, כל שפה, ייתכן שבשפת בני לילית של טולקין או בשפה הקלינגונית מישהו יכול לחבר משהו יותר טוב. אבל אני בספק.

המלודיה הפשוטה הזו, ואני ממש טמבל ולא מבין כלום במוזיקה, אבל סולו הפסנתר, העיבוד הקמרי של כלי נשיפה ומיתר, הליווי של יהודית רביץ וקורין אלאל, ועל הכל- הקול המפנט והחם, הבריטון המופלא הזה של אריק איינשטיין. אני לא יודע אם מישהו בעולם מסוגל היה לשיר שיר כזה.

עם השנים הוא התרחק, היה ספון בביתו, לפעמים נתן ראיונות, לפעמים לא, הוא עבד עם אמנים צעירים, נהנה לשמוע כמה מוכשרים באמת.

והיום אריק איינשטיין הלך. נכון, יהיו כאלו שלא יתאבלו עליו, משום שלא הכירו אותו. האזרחים הערבים, החרדים, חות מחוזרים בתשובה, יוצאי חבר העמים, אתיופים, שהם עולים חדשים. כל אלו עדיין לא מכירים אותו ממש.

אבל שאר האוכלוסיה הישראלית תתאבל עליו, ובצדק כגמור.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s