Home » Uncategorized » סיכום שנה- הסרטים הטובים, החצי טובים והלא ממש

סיכום שנה- הסרטים הטובים, החצי טובים והלא ממש

שלום לכם ששת קוראים נכבדים ויקרים ועוקבים נכבדים ויקרים לא פחות!
אלוהים, אנחנו פוריים היום.
אז ככה, הנה לשיפוטכם 10 הסרטים הטובים ביותר, אח”כ הקצת מפוספסים, אח”כ הרעים ביותר.

10 הסרטים הממש טובים לדעתי הפרטית בהחלט
1)”יומיים ולילה”- סרטם של האחים דרדן לוקח את הקופה מבחינתי. סרט מעולה, מדכא, בלי לגלוש למאמר מערכת של כתב-עת מרקסיסטי, הוא מתאר את מאמציה של פועלת להתקבל לעבודה, תון העובדה שאחד מחבריה יאבד את מקומו, משחק מעולה של מריאן קוטיאר. הסרט של השנה נקודה.
2)”התבגרות”- סרטו של ריצ’רד לינקלייטר הוא מעורר השראה ממש. במשך 12 שנים, מסופר לנו סיפורה של משפחה לא מתפקדת, בלשון המעטה. הכל דרך עיניו של ילד בן 12, שגדל לגבר בן 21מראה. משחק מעולה של איתן הוק, רוזנה ארקט, בתו של הבמאי לורליי לינקלייטר, ועל הכל- המפגן של אלר קולטריין המדהים שלעצמו.
3)”בן יחיד”- סרטו של פטר קרלי נצר, מראה שוב את הקולנוע הרומני במלוא תפארתו. סרט שמתאר את מלחמת המעמדות בין אלו שיש להם ואלו שאין להם. אם שתלטנית מסרסת, מנסה להוציא את בנה שהיה מעורב בתאונת דרכים. סרט מדהים ומצמרר, והשחקנית אלנה גאורגיו, היא אחת מהשחקניות המעולות שראיתי השנה.

4)”דבש”- ולריה גולינו השחקנית, עשתה סרט ראשון, ראוי מכל הבחינות,
יסמין טרוינקה, משחקת את דבש, צעירה שמזריקה זריקות רעל, ומסיימת את חייהם של חולים סופניים, אבל הפעם ישחולה שאינו חולה דווקא, אלא פשוט מעוניין למות. המאבק ביניהם, מעלה על השטח שאלות שנוגעות לכל אחד על כדאיות החיים, והיכולת להחליט מי ימות ומי יחיה. סרט לא פשוט, אבל מצויין.
)5″נברסקה”- סרטו של אלכסנדר פיין, חוזר לנברסקה, בשחור- לבן, ואמצעים סיפוריים פשוטים לכאורה, אנו רואים מסע מתקן של אב, העומד על סף השטיון, ובנו, שמנסים לזכות בכרטיס הגרלה.פיין מציג לנו אמריקה של החצר האחורית, כפי שלא נראתה המון זמן, או שנראתה בצבעים ורודים מידי, כאן זה הדבר האמיתי. ברוס דרן, מוכיח בפעם האלפיים, שיש שחקנים מעולים בגיל 70, פשוט יש, רק שלא מנצלים אותם.
6)”בתוך לואין דייוויס”- האחים כהן עשו יצירת מופת, שילוב של קומדיה אורבנית, סרט דרך, ועל הכל- תיעוד של סצינה קצרה מאוד בתולדות המוזיקה- הפולק האמריקני, באופן מצחיק, מלנכולי וללא פשרות, הם מציגים לנו אמריקה שהייתה נאיבית עד גיחוך מחד, ומאידך, כבר אז היו בה את המחלוקות והמעמדות שמפלגים אותה. אסקר איזאק, נותן הופעה מצויינת כדייויס, ולצידו שחקנים כקארי מליגאן, ג’סטין טימברלייק ועל כולם גו’הן גודמן המופלא כתמיד כנגן ג’ז נרגן.
7)לפני החורף – פיליפ קלודל, הביא לנו מותחן מעניין במיוחד, הוא מציג לנו את סיפור המהגרים מול צרפת, באורח מקורי ומעניין, מנתח מוח, מסתבך עם נערה הטוענת שהצילה את חייו, הסתבכות זו פותחת בפנינו צוהר לחלון האחורי של צרפת, שמתפרץ מידי פעם בפעם. משחק מדהים של דניאלל אוטיי, קריסטין סקוט-תומס ועל הכל- ליילה בקטי, שחקנית מעולה שכדאי לשים לב אליה.

-8)מלון גרנד בודפשט-הפעם הקומדיה של וס אנדרסון, מביאה אותנו למחוזותיה של הקומדיה האירופית מזה, סטפן צווייג מזה, ועל הכל- רוחם של בילי ויילדר וארנסט לוביץ’ מרחפות להם מעל לסרט. גוסטב ה. שוער במלון יוקרתי, הוא גיבור של סיפור בתוך סיפור, מדינה אירופית דמיונית, זקנות עשירות, מרדף אחרי ציור יקר ערך, והכל בסחרחרת מבריקה, אולי מבריקה ומתחכמת מידי, אבל בכל זאת, הסרט הזה הוא פשוט ממתק קצת עשיר, קצת מסחרר, אך ממתק מעולה. רייף פיינס מפגין יכולת קומית מעולה, וכמהו שאר השחקנים.
9)שם סרט:וויפלאש הרבה סרטים עסקו במסע חונכות, הרבה עסקו בחלום האמריקני, הרבה בעולם המוזיקה. והנה כאן, דמיאן צזאל, מציג לנו את שלושת הנושאים, שזורים זה בזה. סיפורו של צעיר בוגר תיכון, בנו של סופר כושל, שמתקבל לתזמורת ג’ז בניצוחו של טרנס פלצ’ר. הצעיר, אנדרו גיימר, מוצא עצמו בתוך מרוץ מטורף אחר שלמות, פלצ’ר רודה בו כל הזמן\, אתה לא יכול שלא להסיר את העניים מג’.ק.סימונס, הוא מהפנט ממש, דוחה ומעורר הערצה, מתוסבך ופשוט. מולו מיילס טלר, שכאנדרו גיימן עושה תפקיד מצויין, של צעיר שחותצר לשלמות עד כדי אובדן ממש. סרט נפלא, שמזקק לך את מהות החלום האמריקני.

10)שם סרט:מר טרנר הסרט האחרון הוא סרטו של מייק ליי, על וויליאם טטרנר, צייר נופים מהולל, חף מכל קלישאות של סרטי אומנות למיניהם, מציגה לנו הביוגרפיה, אומן נהנתן, רודף בצע, שאוהב את אביו, איש קשה, מורכב, מסובך , שהוא חלק מהחברה הויקטוריאנית של בריטניה, שעשירים שוחרים לפתחו, והוא מתארח אצלם תדיר. סרט שמתאר את עולם האומנות, על כל היבטיו הקודרים והמצנחים. סרט מעולה, מרהיב, מצחיק, צבעוני ועל הכלפ תעודה מצויינת של העולם הבריטי, גם זה של ימינו- אנו. המציאות לא כל כך השתנתה מאז.

וכמה מילים על הקולנוע הישראלי, הפעם הייתה בחירה קצת קשדה. אבל, הסרט הטוב של השנה( אני לא מכליל את “בנו של אלוהים”, או”הורה 70 ” הטובים עד חביבים שלעצמם)” הוא ללא ספק סרטו של ניסים דיין”מפריח היונים”, הסרט לפי ספרו המעולה של אלי עמיר, מתאר את יהדות בגדד, דרך עיני נער בן 16. הקהילה, שעומדת לעבור גלות, מוצגת על כל פניה, ודעותיה, על כל יופי וכיעורה, הסרט שדובר ערבית עירקית, עושה לישראליות שם מצויין. זהו הסרט הטוב ביותר על הגירה, על זהות, והא ממש מעולה, ועמד בכבוד לצד סרטים מכובדים מארצות לא פחות גדולות, שעסקו בנושאים אלו . ניסים דיין עשה סרט מנצח נקודה.
נכון,”גט” ו”אפס ביחסי אנוש” הם נהדרים, בהחלט “מיתה טובה” הוא גם סרט מצויין, אבל הסרט של ניסים דיין פשוט נגע לליבי. והוא הכי טוב נקודה.

סרטים מכובדים שכמעט והגיעו לעשיריה
טוב, אנחנו ממש באמצע, קודם נעסוק קמעא באריות של הקולנוע האמריקני, מרטין סקורסזה וודי אלן. שניהם הביאו סרטים קומיים, אחד בן 3 שעות, מפריז ומופרז “הזאב מוול סטריט”, שאם היה מתקצר בשעה, הוא היה לקומדיה המצחיקה של השנה. “קסם לאור הירח”, הוא סרטו ה45 של וודי אלן, הוא מצחיק, אבל לא יותר מזה. אולי אלן התעייף, אולי לא, אבל הסרט שלו היה סרט שלא ממש חידש כלום.
הקומדיה הכי טובה של השנה הייתה סרטו של ניקולס סטולר:”שכנים, פשוט סרט מצחיק. נסיונם של זוג צעיר, להיות קולים, ומיקומה של אגודת סטודנטים רעשנית לידם, היווה כר נרחב של בדיחות, ויחד עם זאת כמה סצינות מצוינות, שמעוררות גם מחשבה. סת’ רוגן ורוז ביירן, לצד זק אפרון ודייויד פרנקו- אח של ג’יימס- פשוט מצויינים. אני התגלגלתי לי להנאתי בקולנוע, ויכול להיות ששברתי לי צלע אחת או שתיים.
סרטים כיפים הינו גם היו, למשל”רח’ ג’מפ 21,, או”שומרי הגלקסיה”, היו נהדרים” המשווה” הי מותחן מצויין. אבל, בוא ולא נשכח את המותחנים המעולים שהיו. הנה אחד:”נעלמת” של דייויד פינצ’ר, כתבה אותו הסופרת ג’יליאן פלין. הוא אינו סרט שנעשה בידי גברים בלבד, ריז ווית’רספון הייתה מפיקה בפועל. הסרט הוא מותחן משובח, כתוב ומשוחק לעילא ולעילא, המתאר בקצרה, ובלי להסגיר העלמותה של אישה וחייו של בעלה, שפשוט לא מבין איפה וממה זה קורה לו , מוצא עצמו מואשם, האווירה הסיוטית כדבעי,, המשחק המעולה של בן אפלק, רוזמונד פייק, קים דיקנס כבלשת משטרה, וטיילר פרי כעורך דין אפרו-אמריקני ממולח, כל זה אינו מביא אותך להרהר באופן בו מוצגות הנשים בסרט זה. קצת מפחיד לא?

סרטים ממש גרועים
את השנה הובילו שלושה סרטים ממש איומים. האחד:”להציל את מר בנקס”
סרטו של ג’קוהן לי הנקוק, שמתאר את הסרטת”מרי פופינס”, תוך גילויים מעברה האוסטרלי של הסופרת הלן גוף, פ.ל.טרברס. זה היה יכול להיות סרט מצויין, אבל העיבוד המשמים, הופך אותו לטרחני מעיק ויבש כצנון. חבל, אמה תומפסון, טום הנקס, שחקנים מצויינים, הם פשוט מבוזבזים כמו ג’ייסון שוורצמן ופול ג’יאמטי. לא יכולים להציל את הסרט הזה- חבל.
2)”גנבת הספרים” של בריאן פרסיוואל, הוא אשפה. שוב פעם, לא קראתי את הספר, אבל העיבוד הזה מקומם, הנה לנו שוב גרמנים טובים, שוב גרמנים רעים, שוב שימוש באנגלית עם מבטא גרמני, עןוד פעם היהודי האציל, עוד פעם הגרמני הטוב. כל קלישאה שתרצו קיימת בסרט הזה, המבחיל כמו “נער הקריאה” ומקומם כמוהו.
3)”האישה כאחרת”- ניק קסביטס, במאי דרמות חתום על הקומדיה הזאת, קמרון דיאז, לזלי מאן קייט אפטון השופעת, משחקות בהתאמה, פרקליטה קשוחה, עקרת בית זנוחה ופילגש שופעת, שנוקמות במושא אהבתם הלא הוא ניקולאי קוסטאו הדני. בעלה של הזנוחה, גונב רעיונותיה וכספה, מועל, ומזיין סדרתי, חלאה ממש. תראו, לא כל מי שמספר בדיחות במסיבה הוא במאי קומדיות, ולא כל סטודנטית מוכשרת יכולה להיות תסריטאית. מליסה סטאק, כתבה תסריט שמזכיר לי לפחות שני סרטים על סולידריות נשית(“מועדון האישה הראשונה” של יו ווילסון ו”תשע עד חמש” של קולין היגינס). לזלי מאן, קומיקאית מוכשרת ביותר, אבל איפה היא ואפה הסרט? טוב לה לפחות יש את ג’ד אפאטו. לקמרון דיאז יש כלום.שנים. והשנה לא הייתה השנה שלה. חבל, הנה לנו הסיפור ההוליוודי על רגל אחת. שחקנית דרמטית וקומיקאית מוכשרת למדי אפילו מוכשרת מאוד, מתבזבזבת וכושלת לה חזור וכשול בסרטים איומים ממש, לא מצחיקים, לא מותחים, פספוס אחר פספוס. חבל עליה, באמת. היא יכולה להיות שחקנית מעולה, אבל לצערי היא צריכה מישהו שיאמר לה תמציאי את עצמך מחדש. הפעם, השנה לא הייתה השנה שלה. “גמביט”,”היועץ”, “סקס טייפ”(באמת, בדיחה מוצלחת על וגינה וקטע עם כלב זה קומדיה?) ו”אנני” לא היטיבו עם השחקנית האומללה הזאת, שמגיעה לה יותר. אומנם “האישה האחרת” היה להיט, אבל זה פשוט משום שנשות אמריקה רוצות לראות משהו, אפילו זבל לא מצחיק, רק שהן יהיו הגיבורות. ממש חבל לא?
זאת הוליווד, אין פלא ששלושת הסרטים הגרועים באו מהתעשייה. חבל, באמת חבל.

זהו חברים וחברות, להתראות בשנה הבאה

דרור

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s